Kiseli kupus se tradicionalno kao zimnica širom Srbije priprema u oktobru i novembru, idealno oko svetog Luke ili Mitrovdana ko je kasnije nabavio dobar kupus. Bilo da od njega pravimo sarme, podvarak ili ćemo ga jesti kao salatu sa malo ulja i aleve paprike preko, ovaj naš recept sigurno uspeva. Neko ne stavlja kupus u bure u vidu cele glavice već pravi "ribanac", ali taj recept nije isti kao ovaj sada pa ćemo ga napisati u drugom članku.
Kiseli kupus je veoma zdravo povrće koje naročito velike benefite daje u vidu kiselog kupusa jer se fermentacijom stvaraju posebne vrste korisnih bakterija koje blagotvorno deluju na crevnu floru u našem organizmu a i uopšte na ceo imuni sistem. Veruje se da je rasol od kupusa idealan za mamurluk, za lečenje glavobolje posle pijančenja ali i za mršavljenje. Postoje brojne studije o tome da je konzumacija kiselog kupusa izuzetna dijeta, pogodna za svakoga ko pati od viška kilograma.
Mi vam ovde dajemo pravi starinski recept za savršeno dobar kiseli kupus koji će se brzo ukiseliti i trajati do leta ili dok se ne pojede.
Ako želite da imate savršeno dobar kiseli kupus onda se potrudite da kupite što bolje glavice kupusa. Na pijacama i u maloprodaji se najčešće susrećemo sa sortama: Futoški kupus, srpski melez, potomak, bravo ... itd. Vlada neko mišljenje da je futoški kupus najbolji za u bure ali ne verujte na reč nikome već prilikom kupovine, dobro pogledajte kupus, u rukama glavica mora biti čvrsta ali ne i preteška. Ako vidite da su listovo počeli da žute ili na korenu buđ, crnilo, takav kupus nemojte kupiti.
Bilo da koristite plastično bure ili neku zgodnu kantu sa poklopcem, važno je da najpre sve lepo dezinfikujete i to rastvorom hipermangana. Ako nemate hipermangan, unutrašnjost bureta dobro istrljajte solju ili sodom bikarbonom. Nikako nemojte koristiti deterdžente i sredstvo za pranje sudova - otrov vam sigurno ne treba u kupusu!
Glavice kupusa detaljno očistite tako što se spoljni listovi koji nisu dobro obavezno skidaju sve dok se ne dođe do zdravih listova, Koren se odreže do zdravog dela, zaseče se nožem u krst i malo izdubi rupa kako bi smo u nju dodali jednu kašiku soli. Tako se sve glavice srede i preporuka je da se ostave da prenoće usoljene a tek sutradan možemo da nalijemo slanom prokuvanom vodom.
Pošto smo sve glavice lepo poređali u bure ili kantu, pazeći da budu lepo spakovane, sa što manje lufta između, na kraju se odozgo stavlja plastična ili drvena rešetka-pritiskač za kupus a onda i kamen preko kako bi pritisnuo što bolje glavice. Voda mora biti iznad rešetke i kamena, dakle kompletno sve u vodi.
Biće tu otprilike 12-15 glavica kupusa srednje veličine. Ako volite da pravite sarme, dobro je da imate kombinaciju velikih, srednjih i manjih glavica jer će se i bolje složiti u buretu. Pored bureta sa slavinom na dnu, potrebno je i sledeće:
1.5 Kg soli (recimo, sitna Tuzlanska), nikako krupna morska sol ili himalajska ...
Prokuvana voda sa solju oko 20 litara.
Okvirno će vam trebati oko 3% soli na količinu vode, pa postepeno dodavajte, u 10 L vode dodajte 300-400 grama soli i prokuvajte da se so rastopi. Prohlađeni presol sipate preko kupusa u buretu.
Kada ste napunili vodom preko svog kupusa, stavljate rešetku i kamen po potrebi i zatvarate bure poklopcem. Sutradan otvorite bure i proverite da li treba još vode jer će izvesnu količinu upiti glavice preko noći. Možete dodati i običnu vodu bez soli.
Ako želimo da brže stigne kupus, potrebno ga je svakodevno pretakati prvih nedelju dana, a zatim druge nedelje na drugi dan. Ko nema bure sa česmicom, može se poslužiti crevom,a najlakši način je da se crevo ostavi u buretu do dna, i onda se prosto duvanjem u crevo izbućka slana voda, kako bi se so koja je pala na dno promešala i tako svakog dana.
Ono što mnogi ne znaju, u kupus se mogu dodati i cvekla, koja će ispustiti svoju karakterističnu crvenu boju i obojiti lepo naš kupus, nekoliko zrna žutog kukuruza koji ima ulogu da spreči pojavu sluzi u kupusu, par zrna bibera i za kraj, verovali ili ne, najbolje što možete učiniti za vaš kupus jeste dodavanje korena rena, očišćenog u komadu. Ren ima ulogu da ubrza proces kiseljenja ali i da štiti kupus od napada štetnih mikroroganizama. Na ovaj način stavljen kupus trajaće dugo, glavice će biti čvrste i veoma ukusne.
Ovaj recept je ujedno i najprostiji i najlakši a uspeva 100%. I zapamtite, nemojte da štedite na slanoći, jer će vam sigurno na 100 Kg kupusa trebati 3-4 K soli, na 50 Kg = 2 Kg, na 25 Kg kupusa 1 Kg soli. To je neka okvirna receptura. Ako se desi da vam je kiseli kupus preslan na ukus, vrlo lako ćete ga odsoliti potapanjem u hladnu vodu na par minuta.
Prijatno!
Ključne reči:
Kiseli kupus, glavice, Recept, Starinski recept, Kako se kiseli kupus, Bure, Bure sa slavinom, So, Zimnica, Sarma, Podvarak, Salata, Salata od kiselog kupusa, Aleva paprika, Ulje, Pretakanje, Rasol, Mamurluk, Lečenje mamurluka, Vitamin C, Zdravlje
Komentari